REKLAMA

piątek, 30 maja 2014

RECENZJA - Kolekcja Filmowa LAZY TOWN nr 1

Kolekcja Filmowa LAZY TOWN - LENIUCHOWO
Numer 1 - ROBOTICUS
wyd. Media Service Zawada
cena: 14,99 zł


LENIUCHOWO to aktorski serial dla dzieciaków, w którym występują również "postacie kukiełkowe". Polska wersja jest zdubinngowana, czyli głosy polskich aktorów podłożone są pod postacie. To częsty zabieg w serialach dla młodszych widzów - w tym przypadku wykonany bez zarzutów.


Lazy Town to kolorowe, bajkowe miasteczko, zamieszkane przez bardzo różnorodne postacie. Bohaterami serialu jest kilku mieszkańców o klarownie zarysowanych charakterach. Przewodnie role odgrywają różowowłosa Stephanie - pogodna, optymistyczna dziewczynka, uwielbiająca taniec i śpiew - oraz Sportacus - silny i wysportowany superbohater, dający wszystkim dobry przykład. Pozostałe postacie, wystepujące w filmie to: Ziggy (niesamowity łasuch), Stingy (walczący z własnym skąpstwem), Pixel (komputerowiec i wynalazca), Trixie (mała złośnica, ucząca się lepszych manier) oraz Robbie Zgniłek (którego drażnią śmiech i zabawa).
Bohaterowie serialu dają się lubić i tworzą zgraną paczkę, ale kolejne odcinki pokazują, że wszyscy posiadają również jakieś wady i przywary, nikt nie jest idealny. Relacje miedzy postaciami skonstruowane są w myśl zasady, że lubimy innych nie za ich zalety, ale mimo wad.

Negatywną postacią Lazy Town jest Robbie Zgniłek, czyli czarny charakter serii, ciągle zastawiający pułapki na Sportacusa. Mimo, że odgrywa tu rolę niezbyt przyjemnej istoty, pozostałe postacie dostrzegają w nim przede wszystkim pozytywne wartości i często skłaniają tym do lepszego postępowania.


Każdy odcinek zawiera muzyczno-taneczny fragment, w którym Stephanie zachęca widzów do aktywnego uczestnictwa w zabawie i uczy dzieci nowego tańca.
Serial generalnie ma pozytywne przesłanie i edukacyjny wydźwięk. Małe zastrzeżenia mam do zbytniej dynamiki, szczególnie jeśli chodzi o ścieżkę dźwiękową. Rozumiem, że taki jest trend, a mocne dźwięki użyte najczęściej przy poczynaniach Sportacusa mają podkreślić jego sprawność, szybkość i superbohaterskość... ale moim zdaniem niepotrzebnie pobudzają/dynamizują młodych widzów, którzy w tym wieku mają w sobie dość naturalnego wigoru :)

Premierowa część kolekcji zatytułowana ROBOTICUS ukazała się w kwietniu. Na płycie DVD znajdziecie cztery pierwsze odcinki serialu LAZY TOWN - LENIUCHOWO: Roboticus, Najlepszy prezent, Różowy Kapturek oraz Gra w szukanie. Łącznie 96 minut sportowych przygód. Kolejny numer kolekcji ukaże się już w czerwcu 2014.

1 komentarz: