REKLAMA

piątek, 4 września 2015

RECENZJA: Asteriks - Wielka wyprawa

GRA
Asteriks - Wielka wyprawa
autor reguł gry: Corne van Moorsel
wyd. Egmont Polska
cena: 39,90 zł

Asteriks - Wielka wyprawa to kolejna planszówka osadzona w komiksowym świecie dzielnych Galów. Gra jest niezbyt skomplikowaną rozrywką (przeznaczoną dla graczy od 5 roku życia i zajmującą około 30 minut), której można by nadać zupełnie inną oprawę graficzną i wrzucić do całkiem innego komiksowego (i nie tylko komiksowego) świata. Trochę mi szkoda w takich publikacjach marnowania potencjału, który tkwi w źródłowych tytułach pokroju Asteriksa, nie wykorzystania bogactwa ich postaci i wydarzeń, pozostawienia dorobku kilkudziesięciu lat i specyficznego klimatu. No ale cóż, takie mamy czasy. Nie jest to planszówka oparta na pierwowzorze, ale zupełnie niezależny pomysł na grę, który postanowiono ubrać w plastyczne szaty znanego tytułu.Gra przeznaczona jest dla 2 - 5 graczy i polega na zdobyciu pięciu rzymskich hełmów (wraz z odniesieniem do ciągłych podróży głównych bohaterów, to jedno z nawiązań do komiksu, gdzie rzymskie hełmy często stanowią komiczny element kolekcjonerski). Kolejne hełmy otrzymujemy za przejście pełnego okrążenia, ułożonego z 12 dwustronnych kart lokacji. Długość kolejnych ruchów nie jest jednak zależna od rzutu kostką, ale od wizerunku odkrytej przez nas karty oraz ułożenia pozostałych.W miarę wykonywania kolejnych ruchów, początkowy element losowości zastępuje strategiczne myślenie, oparte na zapamiętywaniu ułożeń kolejnych kart. Dzięki temu nawet przy niekorzystnym rozpoczęciu gry, szybko możemy odrobić straty, wykorzystując nasze szare komórki i poruszając się szybciej, jednocześnie blokując przeciwników.
Gra mimo dość prostego pomysłu nie nudzi się zbyt szybko, kolejne rozdania kart gwarantują niepowtarzalność poszczególnych gier. 
Oprawa graficzna oczywiście bez zarzutu, typowo "asteriksowa" - fajnie, że możemy poruszać się postaciami z komiksu (Asteriks, Obeliks, Panoramiks, Falbala i wódz wioski Galów).Wielką wyprawę Asteriksa możecie kupić w internetowym sklepie wydawnictwa Egmont -> KLIK!W sprzedaży dostępna jest również planszówka Asteriks i spółka - KLIK! oraz komplet komiksów z przygodami Asteriksa i Obeliksa -> KLIK!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz