REKLAMA

piątek, 3 kwietnia 2015

RECENZJA: Moje prawa - ważna sprawa!

MOJE PRAWA, WAŻNA SPRAWA!

tekst:Anna Czerwińska-Rydel, Renata Piątkowska
rysunki: Kasia Kołodziej
Wydawnictwo Literatura
cena: 24,90 zł

Powiem szczerze, obawiałem się tej lektury. Podjęty temat i poruszane "zagadnienia" brzmią bardzo poważnie, bo... takie właśnie są. Stąd prosta droga do moralizatorstwa i przegadania. Na szczęście autorki wybrały inne ścieżki, mniej oczywiste, mniej znane, ale bardziej ciekawe i atrakcyjne dla czytelnika. Prawniczy, ciężki język spotykamy w tej publikacji tylko w postaci cytatów na tytułowych stronach - to wielka zaleta tej książki. Kolejne rozdziały dotyczą sytuacji, w których dziecko łatwo może odnaleźć swoją codzienność lub rzeczywistość swoich rówieśników. Opisaną łatwym, swobodnym i zrozumiałym językiem. Bo nawet jeśli czytelnik nie ma wujka Leona (rozdział Tajemnica), który zbyt często je dotyka i podgląda w łazience, to na pewno ma wujka (lub ciocię), za którym nie przepada, z pewnością przeżywa sytuacje, gdy ktoś łamie jego barierę intymną i na pewno uczestniczy czasami w krępujących sytuacjach, które mogą być nieco wstydliwe.

Na pierwszy rzut oka nie zachwyciła mnie również grafika, w czym duża "zasługa" okładki. Ale na szczęście z każdą kolejną ilustracją i w miarę obcowania z rysunkami Kasi Kołodziej, przekonywałem się coraz bardziej (i to w szybkim tempie) do takiej kreski i stylistyki. Do tego stopnia, że śmiało dziś mogę wstąpić w szeregi fanów Pani Kasi. Większość rysunków jest bardzo dobra, niektóre zupełnie fantastyczne. Uproszczona kreska, odwołująca się do dziecięcych plastycznych rozwiązań nie jest pójściem na łatwiznę, ale świadomym, świetnym stylistycznym zabiegiem, w którym ilustratorka pokazuje bogactwo swych możliwości w rysunku, kompozycji oraz kolorystyce. 
Tym niemniej nie zmieniam zdania o okładce - niestety jest to chyba najsłabszy panelowy rysunek w całej książce :/Podsumowując: bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta lektura, zarówno pod względem treści, jak i od strony plastycznej. Moje prawa - ważna sprawa! to brak moralizatorstwa, ale wiele edukacyjnych treści, podanych w przystępny i atrakcyjny dla młodszego czytelnika sposób.

Moje prawa - ważna sprawa! do kupienia na stronie wydawcy -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz