REKLAMA

środa, 15 kwietnia 2015

RECENZJA: Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe

Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe 

Peter Brown
wyd. Nasza Księgarnia
cena: 24,90 zł

Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe to (jak głosi hasło z tylnej okładki) "historia niedźwiedzicy i jej chłopca". Fabuła jest faktycznie stosunkowo prosta - mała niedźwiedzica odnajduje w lesie ludzkie dziecko i (mimo ostrzeżeń własnej mamy) postanawia zabrać je do domu. Oczywiście rozpoczyna to serię przeróżnych problemów, zaprezentowanych w formie komiksowej - całostronicowe rysunki uzupełniają teksty ujęte w dymki lub krótkie narracje w ramkach. Z pewnością książkę zakwalifikować można również do coraz bardziej popularnej kategorii picturebook.To, co do mnie przemawia w "koszmarnych zwierzątkach" to przede wszystkim strona plastyczna publikacji.  Świetne duże rysunki, kreślone nieco szkicową kreską i dopracowane na etapie nanoszenia koloru, prezentują się naprawdę ciekawie i mają w sobie coś z nowoczesnego cartoonowego stylu. Zabieg cieniowania i pożółkłych kartek stylizuje je z kolei na nieco starsze, naznaczone upływem czasu prace. Takie połączenie daje znakomity plastyczny efekt. Ponadto kreska Petera Browna sama w sobie jest atrakcyjna, również dla młodszego odbiorcy.

Jeśli chodzi o treść, to przyznam się bez bicia, do końca jej nie rozumiem. Mogę domyślać się, co autor miał na myśli, stosując np. zamianę ról. Ale jeśli dobrze odczytuję edukacyjny charakter takiego zabiegu, niezbyt on do mnie przemawia. I w zasadzie nie powinno być w tym nic dziwnego - adresatem książki są "nieco" młodsi czytelnicy. Oni przy lekturze i (choćby) oglądaniu całostronicowych kadrów mogą bawić się świetnie.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dopracowany sposób wydania książki - twarda matowa oprawa, duży format zbliżony do A4, szycie grzbietu, fajny papier wewnątrz.

Książkę możecie kupić wysyłkowo w internetowym sklepie wyd. Nasza Księgarnia -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz