REKLAMA

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

RECENZJA - Pokój NIEgościnny

Pokój NIEgościnny
tekst: Grzegorz Kasdepke
ilustracje: Daniel de Latour
wyd. Egmont
cena: 14,99 zł

Pokój NIEgościnny to horror dla dzieci! Tak, naprawdę horror, i naprawdę dla dzieci. Bo po lekturze mam wrażenie, że starsi czytelnicy, nie obdarzeni zbytnią wrażliwością i wyobraźnią, co najwyżej krzykną ziewając. Ale za to dzieci (i pozostali starsi może również), czytając książkę mogą się nakręcić "nie na żarty".

Pamiętam ze swego dzieciństwa, jak wraz z siostrą i koleżankami potrafiliśmy z szeroko otwartymi oczami uciekać przed "czymś" strasznym z pustego gotyckiego kościoła, czy umykać na balkon z mieszkania pełnego duchów i czających się włamywaczy (którzy chyba specjalnie chowali się przed nami w szafach i wszelkich ciemnych zakątkach pokojów). Pamiętam, że było naprawdę strasznie! Do momentu aż pojawiali się rodzice. Wtedy wszystko nagle przestawało być groźne i tajemnicze, stawało się normalne i już nie skrzypiało...
Grzegorz Kasdepke fantastycznie oddaje ten klimat, uczucia młodego bohatera, który swe przygody rozgrywa na pograniczu rzeczywistości i fantazji. Autor stosuje bardzo zgrabny formalny zabieg i prowadzi dwie narracje. Jedna to opowieść chłopca, który wraz z rodzicami przybywa nad morze i wynajmuje pokój w pensjonacie na odludziu. Druga (podkreślona szarym tłem) to narracja ze świata "bez dorosłych", przepuszczona przez filtr dziecięcej wyobraźni.

Całość uzupełniają równie straszne ilustracje. Czarno-białe rysunki Daniela de Latour nadają się do tego tekstu znakomicie.

I jeszcze jedna informacja (szczególnie ważna dla młodszych czytelników naszej strony): do książki dołączony jest sześć kolorowych naklejek!

Pokój NIEgościnny został wydany w serii Czytam sobie wydawnictwa Egmont.

Książeczkę możecie kupić przez internet -> KLIK!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz