REKLAMA

poniedziałek, 5 września 2016

Gra planszowa NA JAGODY! - recenzja

NA JAGODY!
wiek: 2-4 lata
liczba graczy: 2-4 osoby
cena: 65,99 zł
wyd. Trefl

Dotychczas naszą ulubioną grą planszową dla dzieci była Ratuj Króliczki z Egmontu, i w ogóle seria Zagraj ze mną, w której ta gra została właśnie wydana. Bez wątpienia duży wpływ na taki wybór tych tytułów miał wiek naszego podstawowego gracza (3 lata).


Teraz gdy głównych graczy mamy juz dwóch (3,5 oraz 1,5 roku) Trefl zaoferował nam planszówkę, dedykowaną dla 2-4 latków, czyli niemal idealnie w nasz przedział wiekowy. Czy gra sprawdziła się w boju i przypadła do gustu naszej rodzinie?

Dla 1,5-rocznego syna była to w zasadzie pierwsza przygoda z grami planszowymi. I po premierowej rozgrywce mamy dwa sukcesy: gracz potrafi pięknie powiedzieć "GRAAA!" oraz wie do czego służy kostka i potrafi się nią odpowiednio posługiwać. Oczywiście 1,5 roku to zbyt mało, aby dziecko uczestniczyło w grze wg zasad z instrukcji (dolna granica wieku podana przez producenta - 2 lata - wydaje się być wymogiem koniecznym w tym kontekście), ale daliśmy radę zainteresować nowego gracza poszczególnymi elementami i opanować na tyle, aby przeprowadzić wspólna rodzinną rozgrywkę.


Starszy 3,5-letni syn uczestniczył w grze na pełnych zasadach i bawił się świetnie - z chęcią wraca do tego tytułu i jest to w tym momencie chyba jego ulubiona planszówka, zaraz przed wspomnianą Ratuj Króliki! oraz Potwory do szafy. Reguły gry dziecku w tym wieku nie sprawiają już większych problemów, a po kilku rozegranych partiach to nasz syn tłumaczy zasady nowym graczom (np. dziadkom). No właśnie, zasady... 


O ile wykonanie gry, jej poszczególne elementy, szata graficzna i sam pomysł są strzałem w dziesiątkę o tyle szczegółowe zasady już nie do końca przypadły nam do gustu. Dokonaliśmy więc lekkich zmian, które dotyczyły właściwie znaczeń symboli, które widnieją na kostce. Znając nasze dzieci, postanowiliśmy uczynić grę bardziej "pozytywną": koszyczek z jagodami oznacza, że gracz otrzymuje żeton z jagodami (a jakby przy okazji stoi jedną kolejkę). Aby wejść na koniec do domku Królika trzeba mieć chociaż 1 żeton - przy kilkunastu rozgrywkach nie zdarzyło nam się, by ktoś nie spełnił tego wymogu. Słonko na kostce w naszej wersji oznacza, że gracz wyprzedza wszystkich, a jeśli jest pierwszy idzie 1 pole do przodu.


Jak widać, gra posiada na tyle proste zasady, a jednocześnie dużo komponentów (kostka, plansza, żetony jagód, pionki, żetony ciast, domek królika), że przy odrobinie kreatywności rodziców, można żonglować zasadami i tworzyć własne reguły. Ktoś mógłby powiedzieć, że skoro zmieniamy zasady, gra jest słaba - od razu wyjaśniam: nie jest! Po prostu my "ulepszyliśmy" ją pod siebie, a to że daje takie możliwości jest dla nas dużym plusem.
Fajnym rozwiązaniem jest nagradzanie wszystkich dzieci żetonami ciast. Pierwszy gracz otrzymuje największe ciasto, a wszyscy pozostali nieco mniejsze, ale już równe, identycznych rozmiarów żetony. Dzięki temu dzieciaki nie mają poczucia porażki - u nas ten mechanizm zadziałał.

Samo wykonanie gry jest świetne i przyjazne małym dzieciom. Grafiki są bardzo przyjemne, radosne i spokojne, a wszystkie elementy (włączając w to kostkę i drewniane piony z trwałym nadrukiem) solidne i na tyle duże, że spokojnie mogliśmy grać z naszym 1,5-rocznym synem, bez ciągłego zerkania, czy jakiś element nie wędruje do buzi dziecka. Plansza jest z grubej tektury, podobnie żetony - wszystko skutecznie przeciwstawia się dynamice małych graczy. No prawie wszystko... elementem gry (końcowej fazy) jest wypraska, przedstawiająca kuchnie Królika i piekarnik z otwieranymi drzwiczkami. To sprytne rozwiązanie, ale kartonowa wypraska to element, który bardzo łatwo wyjąć (u nas zdarzało się to często po skończonej grze) i wykonanie jej z takiego (standardowego) materiału nie spełni próby czasu. Sam nie wiem, jakie rozwiązanie byłoby lepsze, ale gwoli uczciwości musimy napisać, że nie wszystkie części tej gry są "pancerne" :)


Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 2 - 4 lata, ale myślę, że i dla starszych będzie fajna rozrywką. Oprócz mechaniki jest tu jakaś konkretna opowieść, fabuła, dzięki czemu dzieciaki mogą wejść w konkretny, atrakcyjny dla nich świat i uruchomić swoją wyobraźnię. Jako gra na rozpoczęcie przygody z planszówkami NA JAGODY sprawdzają się znakomicie.

BARDZO POLECAMY!

Grę NA JAGODY możecie kupić na stronie producenta -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz