REKLAMA

czwartek, 1 maja 2014

RECENZJA - Opowieści Biblijne

OPOWIEŚCI BIBLIJNE
tekst: G. Gortat, G. Kasdepke, M.E. Letki, J. Mikołajewski, J. Papuzińska, E. Piotrowska, W. Widłak, M. Wroński
rysunki: Anna Gensler
wyd. Nasza Księgarnia
cena: 49,90 zł


Czytając Opowieści Biblijne, wydane przez Naszą Księgarnię, miałem powracające przeświadczenie, że dziś polscy wydawcy literatury dla dzieci i młodzieży są zdecydowanie bardziej odważni niż np. dekadę temu. Śmielej sięgają po trudne i ważne tematy, chętniej korzystają z prac oryginalnych polskich twórców.


Nasza popkultura i rynek wydawniczy jako taki przeszły już chyba zachłyśnięcie kolorowymi (lub raczej rażącymi), chaotycznymi i niekiedy szokującymi treściami. Wydaje się, że minął czas bezkrytycznej wyższości licencji nad rodzimą twórczością. Dziś, choć z pewnością na szerokim rynku nadal dominują publikacje w takim wydaniu, coraz częściej pojawiają się tytuły będące przejawem poważnego traktowania odbiorcy (również młodego czytelnika) i znajdują też coraz większą grupę klientów.
Odwaga takich tytułów jak Opowieści Biblijne nie polega na obrazoburczych treściach, na łamaniu tabu i ośmieszaniu kogokolwiek lub czegokolwiek. Wyraża się raczej próbą zmierzenia z czymś ważnym i wzięciem odpowiedzialności za swoją twórczość (w przypadku autora), czy inwestycji (w przypadku wydawcy) w stworzenie wartościowej, profesjonalnie zrealizowanej i artystycznie bogatej książki.


Opowieści Biblijne to oczywiście historie znane z Pisma Świętego, opowiedziane słowami ośmioro polskich pisarzy i śmiało zilustrowane przez Annę Gensler.
Twórcy książki realizują swe zadanie w różnorodny sposób, odpowiednio do swego wyczucia, doświadczeń, a zapewne i światopoglądu. Niekiedy sposób opowiadania jest bliski temu z Pisma Świętego, innym razem mniej dosłowny. Wszystkie jednak próbują (w mojej ocenie skutecznie) odnaleźć klucz do dziecięcej wrażliwości. Łącznie na 240 stronach polscy autorzy opowiedzieli 16 historii ze Starego Testamentu i 19 opowieści z Nowego Testamentu.

Warto odnieść się do słów wydawcy, który przedstawia swą książkę w taki oto sposób:


Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy… krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych – Hiob, Jonasz, Judasz i inne – są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii.

Trudno się z tym nie zgodzić.

Opowieści Biblijne możecie kupić w promocyjnej cenie na stronie Naszej Księgarni -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz