REKLAMA

czwartek, 21 kwietnia 2016

TAJEMNICZE PODZIEMIA - RECENZJA

TAJEMNICZE PODZIEMIA
autor: Reiner Knizia
rysunki: Tomek Larek

wiek graczy: 6+
liczba graczy: 1-5
czas gry: 20 min
wyd. Trefl
cena: 49,99 zł

Jeśli szukacie nowej gry na towarzyskie spotkanie (nawet w nieco większym gronie), polecamy Tajemnicze podziemia - tak od razu i wprost :) Jest to bowiem gra, której podstawowe zasady są bardzo proste, dzięki czemu nie będziecie musieli ogarniać całego grona znajomych podczas wertowania kolejnych stron instrukcji (z doświadczenia wiem, że może to być trudne i potrwać nieco czasu - "Ja nie rozumiem", "Możesz powtórzyć?" "Przeczytaj jeszcze raz!"- to takie standardowe przerywniki w omawianych sytuacjach).


W Tajemniczych podziemiach każdy z graczy otrzymuje komplet 20 płytek z rewersami w jednym wybranym kolorze oraz planszę, a do przedstawienia zasad wystarczy jedno zdanie: płytki (w losowej kolejności, przedstawianej przez gracza prowadzącego) układamy na planszy w taki sposób, aby ułożony labirynt doprowadził nas do jak największej liczby skarbów, unikając przy tym trolli, smoków i innych potwornych stworzeń. I już! A frajdy z gry naprawdę sporo.

Graliśmy w Tajemnicze podziemia dość długo i nie traci ona swej atrakcyjności w kolejnych rozgrywkach - ilość możliwych kombinacji przy układaniu własnych podziemi jest bardzo duża, więc o odczuciu powtarzalności nie ma mowy. Co więcej, z każdą kolejną rozgrywką poznajemy coraz bardziej dostępne kafelki, co sprawia, że możemy grać bardziej planowo i strategicznie. Element ryzyka pozostaje jednak do końca, bowiem zawsze układamy 16 z 20 kafelków, ale dodaje to tylko smaczku naszym planom i zakładanym rozwiązaniom.

Dla zaawansowanych graczy jest też w Tajemniczych podziemiach trudniejszy wariant, który ogranicza pole manewru przy układaniu kolejnych płytek.


Tajemnicze podziemia to gra dla 1-5 graczy, w teorii. W praktyce bowiem do rozgrywki może przystąpić dowolna ilość osób, wystarczy tylko dokupić kolejne egzemplarze gry, w których otrzymamy następne zestawy kafli oraz plansze do układania labiryntów. Z powodzeniem można też bawić się samemu - w takim przypadku odchodzi oczywiście element rywalizacji, ale śmiało możemy próbować bić własne rekordy. Liczbę graczy możemy więc określić jako 1+ i to zdecydowany atut Tajemniczych podziemi.


Czy w grze mogą uczestniczyć też młodsze dzieciaki? Według zasad Tajemnicze podziemia są dla graczy od szóstego roku życia, ale spróbowaliśmy rozgrywki z naszym trzyletnim synem, który miał nieco łatwiejsze zadanie - odnajdywanie kolejnych wskazanych płytek i układanie ich na planszy w dowolny sposób. Zadziałało, choć będąc szczerym, wielkiej radości nasz trzylatek nie miał i zaraz potem przyniósł inne ulubione gry :) Z maluchami możemy więc "zagrać", aby nie miały poczucia odsunięcia od towarzystwa, ale wskazany przez twórców i wydawcę sześciolatek z pewnością będzie dużo bardziej usatysfakcjonowany Tajemniczymi podziemiami.


Polecamy.

Grę możecie kupić przez stronę internetową wydawcy -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz