REKLAMA

wtorek, 15 września 2015

RECENZJA: KF Franklin i Przyjaciele cz. 1-4

KOLEKCJA FILMOWA
Franklin i Przyjaciele cz. 1-4
wyd. Media Service Zawada
cena (jednego numeru): 14,99 zł

Kolekcja Filmowa Franklin i przyjaciele doczekała się w polskiej edycji już czterech części, piąta trafi do sprzedaży 23 września. Pierwsza płyta zawiera 8, a kolejne po 6 odcinków animowanego serialu. Łącznie na DVD otrzymaliśmy dotychczas 26 odcinków. Tymczasem oryginalna kanadyjska wersja liczy sobie już 103 odcinki zebrane w czterech sezonach, wyemitowane u nas w kraju na kanałach TVN Style oraz MiniMni+.Serial opowiada o przygodach Żółwia Franklina, jego rodziny oraz gromadki przyjaciół: Misia, Bobrusi, Liska, Ślimaka, Gąski i Królika. Bohaterowie odkrywają wspólnie otaczający ich świat, uczą się, bawią, pracują, pomagają... serial ma według mnie bardzo fajny edukacyjny charakter, prezentuje młodym widzom wiedzę, ale również podpowiada jak się zachowywać, tłumaczy emocje i wzajemne relacje (czy to w rodzinie, czy między przyjaciółmi). 
Na przykład w jednym z odcinków Franklin przekonuje się, że nie zawsze musi spędzać czas ze swoim ulubionym przyjacielem Misiem, i że nie ma nic złego w tym, że czasami Miś pobawi się z kimś innym. Odwiedzając swoją ciocię uczy się pomagać, ale także czerpać z tego przyjemność -odkrywa, że nie wszystko przebiega tak, jak się tego spodziewał. W jeszcze innym odcinku Franklin przekonuje się, że nie warto szybko rezygnować i że każdy ma jakieś słabsze strony (np. Misiowi trudniej przychodzi zapamiętywanie haseł, a Franklinowi nie było łatwo nauczyć się korzystać z Pogo-skoczków)...
Podobne przykłady edukacyjnego przesłania serialu można by mnożyć - praktycznie każdy odcinek niesie ze sobą jakąś naukę i mądre przesłanie.Warto nadmienić, że kanadyjska  animacja oparta jest na serii książek z tego samego kraju, autorstwa Paulette Bourgeois, a zilustrowanych przez Brendaę Clark, która miała już wcześniej inną rysunkową adaptację - wg mnie zdecydowanie mniej udaną. Opisywana tu kolekcja oparta jest na komputerowej trójwymiarowej animacji CGI i raczej rodzice nie powinni mieć problemu z jej odróżnieniem od wcześniejszej wersji przygód Franklina.

Każdy odcinek to około 12-minutowa opowieść, w sam raz, by w pojedynczej lub podwójnej odsłonie spełnić rolę dobranocki (i wystarczająco dla rodzica, aby przygotować np. kąpiel i łóżko do spania :)). Franklin sprawdza się w tej roli znakomicie - jest spokojny, sympatyczny, przyjazny i atrakcyjny dla młodych widzów. Raczej wyciszy, uspokoi i zainteresuje naszych maluchów. A często nawet zaciekawi dziecko prezentowanymi tematami do tego stopnia, że stają się one punktem wyjściowym do dalszych rozmów np. podczas wspomnianej kąpieli.

W zalewie ogromnej liczby kreskówek i "bajek" dla dzieci Franklin jest zdecydowanie godny polecenia. Jako, że u nas przygody sympatycznego żółwia pełnią wspomnianą rolę dobranocki, przestudiowane mam wszystkie dotychczasowe odcinki wielokrotnie i z czystym sumieniem mogę polecić tę serię innym rodzicom oraz ich pociechom, spokojnie już od 2 roku życia (chociaż nasz 7-miesięczny syn również zainteresowany jest Franklinem, ot choćby melodyjną piosenką otwierającą każdy odcinek, która powoduje uśmiech na jego twarzy). Tak czy inaczej, oczywiście rozmowy z dzieckiem na tematy poruszane w serialu, o postawach poszczególnych postaci i wydarzeniach nadal są wskazane - młody widz często potrzebuje takiej konwersacji, aby lepiej i spokojniej zrozumieć przedstawiane treści.Myślę jednak, że serial jest atrakcyjny również dla starszych dzieci (spokojnie do wieku szkolnego, a nawet klas 0-3). Podejrzewam więc, że Franklin pozostanie z nami na dłużej :)

Każde wydanie oprócz płyty z serialem zawiera również papierową 6-stronicową wkładkę z opisami odcinków, znajdujących się na DVD oraz kilkoma łamigłówkami.

Dotychczas w wydaniu DVD znajdziecie odcinki:

cz.1 FRANKLIN POMAGA: 
- Franklin i jaszczurko-gry
- Franklin zamienia się w słuch
- Ważna praca Franklina
- Franklin potrzebuje upomnienia
- Franklin i cuda
- Franklin i bąbelek
- Franklin pomaga
- Wspólnik Franklina

cz. 2 FRANKLIN I DOMEK NA DRZEWIE:
Franklin i szyszkowy tor przeszkód
- Franklin i straszny zegar
- Franklin i zagadka Jagodomora
- Franklin i Burza
- Franklin i zagadka błękitnej begonii
- Franklin i domek na drzewie

cz. 3 FRANKLIN I PODRÓŻ ŚLIMAKA:
- Wzloty i upadki Franklina
- Nowy nauczyciel Franklina
- Franklin i Śniegowa Księżniczka
- Franklin i festiwal świetlików
- Franklin i podróż ślimaka
- Franklin i łosiozaur

cz. 4 FRANKLIN ZNAJDUJE SKARB:
- Franklin znajduje skarb
- Franklin na wyścigach
- Franklin i śnieżny smok
- Franklin i owady
- Franklin w kosmosie
- Franklin i Sam

Kolekcję Filmową FRANKLIN i PRZYJACIELE możecie kupić w kioskach, salonikach prasowych oraz wysyłkowo (również wcześniejsze numery), klikając TUTAJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz