REKLAMA

sobota, 21 marca 2015

RECENZJA: Kolorowy szalik

KOLOROWY SZALIK

Barbara Kosmowska
Wydawnictwo Literatura
cena: 22,90 zł

Kolorowy szalik to książka o relacjach, budowaniu przyjaźni, zaufaniu, rozczarowaniach i poznawaniu drugiej osoby. Do klasy głównej bohaterki dołącza nowy kolega Tomek, do którego szybko przyklejona zostaje ksywka Pieszczoch. Szybko, ale czy trafnie? Czy można stygmatyzować kogoś, jeśli nawet się go nie poznało? A winą za to "niepoznanie" obarczać tylko druga stronę?

Tomkowi bez wątpienia jest trudno odnaleźć się w nowym otoczeniu i wśród nowych znajomych, ale grupie przyjaciół znad Dumki również nie jest łatwo, tym bardziej że Tomek kryje w sobie jakąś tajemnicę i wydaje się inny niż pozostałe dzieciaki w jego wieku (a właściwie nieco młodsze, bo Nowy powtarza właśnie piątą klasę!) 


Wszyscy postawieni są w nowej sytuacji i próbują się w niej odnaleźć, relacje w paczce "starych" przyjaciół również się zmieniają w kontekście ocen i nastawienia do nowego kolegi. Barbara Kosmowska spokojnie przygląda się nastoletnim uczuciom i próbuje w swego rodzaju koleżeński sposób delikatnie odsłonić psychologię młodego człowieka.

Już od pierwszych stron Kolorowego szalika nie mogłem opędzić się od dudniących w mej głowie pytań. Czy taki świat naprawdę jeszcze istnieje? Czy taka sceneria i zachowania młodych ludzi dotyczą dzisiejszych czasów? Czy to aktualna rzeczywistość młodego polskiego czytelnika? Czy naprawdę dzieci dziś spędzają całe wakacyjne dnie na piaszczystym brzegu rzeki, a wieczory na wspólnym ognisku?... 

Po lekturze całości nie wiem, czy taki świat naprawdę dziś istnieje poza zgiełkiem miasta. 
Ale mam nadzieję, że tak.

Książkę możecie kupić wysyłkowo na stronie Wydawnictwa Literatura -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz