REKLAMA

wtorek, 11 listopada 2014

RECENZJA: Tomek i Jacek tom 1 - Piraci z Lua Lua

TOMEK i JACEK tom 1
Piraci z Lua Lua
scenariusz: Michał Chojnacki
rysunki: Jakub Grochola

Tomek i Jacek to jeden z komiksów, będący pokłosiem Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy (twórcy takich serii jak Kajko i Kokosz, Kajtek i Koko, czy Gucek i Roch), zorganizowany przez wydawnictwo Egmont. Wśród pozostałych publikacji laureatów Tomek i Jacek zwraca na siebie uwagę nieco mniejszym formatem (B5, tzw. format amerykański). Być może i z tego powodu komiks wybijał się spośród czterech pozostałych albumów, ale bez wątpienia zachęcał mnie do lektury sympatyczną okładką i ciekawą kreską Jakuba Grocholi, która doskonale odnajduje się między prostotą, a bogactwem szczegółów.


Styl młodego polskiego autora (rocznik 1992!) ma wiele zalet: jest oryginalny i przez to łatwo rozpoznawalny, ma w sobie lekkość i nieskrępowaną radość tworzenia, a przede wszystkim jest miły dla oka. To z kolei w przypadku komiksu dla dzieci jest zdecydowanym atutem. Jednocześnie mam wrażenie (obserwując też wcześniejsze prace rysownika), że kryje w sobie ogromny potencjał i możliwości rozwoju.

I tacy też są bohaterowie komiksu - ciekawi i przyjemni. Zarówno tytułowi Tomek i Jacek, jak i cała plejada postaci pierwszo i drugoplanowych, włącznie z czarnym charakterem serii Wielorybem Erykiem - postrachem mórz i oceanów, a rzekłbym że również podniebnych obłoków. Wszystkich ich można polubić. I to już bez wątpienia zasługa nie tylko rysownika, ale (może przede wszystkim) scenarzysty. Michał Chojnacki nie traci czasu na przedstawianie swoich postaci i już na drugiej stronie rzuca ich w wir niezwykłej podróży. To w trakcie fantastycznych przygód poznajemy Tomka i Jacka. Przygoda skonstruowana jest bardzo mądrze. Z pozoru błahe wydarzenia i sytuacje na kolejnych stronach rodzą poważne konsekwencje. Jeśli wprowadzeni są bohaterowie, możemy mieć pewność, że ich rola będzie istotna dla przebiegu zdarzeń. Nie brakuje w komiksie humoru, który rozbawi także starszego czytelnika.


Pierwszy album Tomka i Jacka wypada bardzo dobrze! Nie jestem pewien, czy serii uda się powtórzyć sukces Kajka i Kokosza (a taki jest m.in. cel konkursu, w którym komiks został  laureatem) - przekonamy się za jakieś 20 albumów i niemniej lat. Tymczasem jednak czekam z niecierpliwością na tom 2.

Polecam!

Album do kupienia w internetowym sklepie wyd. Egmont -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz