REKLAMA

piątek, 27 czerwca 2014

RECENZJA - Horror!

HORROR!
czyli skąd się biorą dzieci

tekst: Grzegorz Kasdepke
rysunki: Marcin Piwowarski
wyd. Nasza Księgarnia
cena: 24,90 zł


W maju na półki księgarń trafiło wznowienie książki Grzegorza Kasdepke Horror! czyli skąd się biorą dzieci? Warto z tej okazji napisać kilka słów o tej publikacji. Książka (co zaznacza sam autor już w tytule) posiada charakterystyczny dla twórcy motyw dziecięcego strachu, który (odwołując się do polskiego przysłowia) ma wielkie oczy i posiłkuje się (żeby nie powiedzieć: obżera) dziecięcą wyobraźnią.

 
Historia przedstawiona na kilkudziesięciu stronach zaczyna się mocnym akcentem: Pani Miłka, wychowawczyni w przedszkolu, połknęła dziecko! Z perspektywy dorosłej osoby stwierdzenie zabawne i groteskowe, ale w oczach i uszach kilkuletniego przedszkolaka wygląda i brzmi naprawdę poważnie. Tym bardziej, że Pani Miłka naprawdę ma ostatnio ogromny brzuch, a jeden z rodziców oznajmił, że znajduje się w nim dzidziuś.
Bodzio, Rozalka i Grześ postanawiają zaradzić tej sytuacji, w wyniku czego dochodzi do serii zdarzeń, których nie powstydziłby się dobry film sensacyjny. Przedszkolaki w akcji, przedszkolanka z bobasem w brzuchu, pani dyrektor w zmowie, a pod budynkiem przedszkola... policja!


 
Wygląd dotychczas ulubionej wychowawczyni dzieciaków staje się punktem wyjściowym do wielu zabawnych zdarzeń, a jednocześnie do odpowiedzi na pytanie: skąd się biorą dzieci? Grzegorz Kasdepke, rozumiejąc dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię odpowiedzi udziela w otoczce humoru, który nie dyskredytuje powagi podjętego tematu. Czyni to w sposób spokojny, ale jednocześnie konkretny i jasny. Między innymi dzięki temu ponownie zdobywa uznanie młodych czytelników (i ich rodziców).
Książkę wzbogacają bardzo dobre i przyjemne kolorowe ilustracje Marcina Piwowarskiego, czerpiące z polskiej klasycznej ilustracji dziecięcej.

Książkę w twardej oprawie kupicie m.in. na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia -> KLIK!
Nowe wydanie posiada zmienioną okładkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz