REKLAMA

czwartek, 5 maja 2016

Detektyw Perre w labiryncie - RECENZJA

DETEKTYW PIERRE W LABIRYNCIE
Hiro Kamigaki & IC4DESIGN
tekst: Chihiro Maruyama
wyd. Nasza Księgarnia
cena: 34,90 zł

Detektyw Pierre w labiryncie jest niesamowity! Nawet nie chodzi o to, że tak bardzo mi się spodobał, że wpasował się graficznie w moje gusta, ale kiedy zacząłem czytać (a może właściwiej byłoby napisać: rozwiązywać) kolejne strony tej książki, zostałem zaskoczony drobiazgowością, liczbą szczegółów i elementów, rozrysowanych na kolejnych planszach. Wszystko to wzbudziło mój podziw, bo jako rysownik doskonale wiem, ile pracy i czasu wymaga stworzenie takich grafik. Moje zaskoczenie nieco zmalało, gdy spojrzałem na nazwisko rysownika, którym jest Hiro Kamigaki - japońscy rysownicy słyną bowiem z drobiazgowości w swych mangach, nic dziwnego więc, że Detektyw Pierre... powstał w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zmalało jeszcze bardziej, gdy doczytałem, że za oprawę graficzną obok firmującego nazwiskiem rysownika stało całe studio IC4Design - i to również nie powinno dziwić, bo to praca dla zespołu ludzi, a nie jednego twórcy. W niczym nie umniejsza to jakości publikacji, sprowadza po prostu na ziemię zachwyt i tłumaczy, w jaki sposób ta książka mogła w ogóle powstać.


Całośc wymyślona jest bardzo zgrabnie i ma w sobie coś z gry - chodzi o to, aby na fundamencie fabularnej historii rozwiązywać skomplikowane labirynty i na kolejnych planszach odszukiwać wyjścia, postacie oraz małe wskazane elementy. Historia w połączeniu z wyzwaniami dla szarych komórek ma fajny klimat - i choć jest prosta, to wciąga "czytelnika" w wykreowany świat.


Bez wątpienia Detektyw Pierre w labiryncie może też sprawdzić się jako wspólna rodzinna zabawa - kooperacja i rywalizacja w jednym :) Dzieciakom, wspartym przez rodziców, odszukiwanie (i odnajdywanie) szczegółów w takim rysunkowym gąszczu oraz kontekście przedstawionej fabuły, może dać sporo zabawy i radości. Dorosłym chyba zresztą też :)
Wracam do labiryntów!


Detektywa Pierra w labiryncie możecie kupić na stronie wyd. Nasza Księgarnia -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz