REKLAMA

wtorek, 9 lutego 2016

Ostatnie piętro - RECENZJA

OSTATNIE PIĘTRO
Irena Landau
rys. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura
cena: 24,90 zł

W tej książce nie ma potworów, kościotrupów, zombie i tysiąca innych wytworów popkultury, które mają straszyć współczesnego odbiorcę - nie ma, ale książka jest straszna... a jednocześnie piękna i prawdziwa. Irena Landau na bazie swoich wojennych przeżyć i doświadczeń przedstawia młodemu odbiorcy rzeczywistość sprzed 75 lat.


Główna bohaterką jest mała żydowska dziewczynka Cesia, która, aby ratować życie rozstaje się z rodzicami i właśnie z perspektywy dziecka przedstawia koszmar tamtych czasów. Nie potrzeba bryzgów krwi i głośnych wybuchów, aby u młodego czytelnika wzbudzić lęk przed złem, pobudzić wrażliwość i refleksję. Znacznie lepiej czyni to opis rozstania dziewczynki z rodzicami lub scena, w której Cesia zaprzyjaźnia się z małą myszką i wybiera jej imię - właściwe imię, które nie ściągnie na małe zwierzątko śmierci...


Cesia jest w ciągłym zagrożeniu, ale równie mocno doskwiera jej lęk o bliskich - czy jeszcze kiedyś ich zobaczy, co się z nimi dziej, czy jeszcze żyją?

Książka ozdobiona jest zaledwie kilkoma "oszczędnymi" w formie i kolorach rysunkami Joanny Rusinek, ale ta graficzna asceza znakomicie wkomponowuje się w treść i klimat opowieści - okładka, ilustracje i cała oprawa graficzna Ostatniego piętra są spójne i podkreślają wymowę książki. I takie właśnie powinny chyba pełnić zadanie.


Drodzy rodzice, przeczytajcie sami Ostatnie piętro i jeśli uznacie, że Wasze dzieci gotowe są na taką lekturę, przeczytajcie książkę wspólnie z nimi, lub sprezentujcie jako lekturę obowiązkową.

Polecamy.

Książkę Ostatnie piętro możecie kupić wysyłkowo na stronie Wydawnictwa Literatura -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz