REKLAMA

poniedziałek, 9 lutego 2015

RECENZJA - Wielka księga Basi i Franka

Wielka księga Basi i Franka

tekst: Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
wyd. Egmont Polska
cena: 29,99 zł

W „Wielkiej księdze Basi i Franka znajdują się wszystkie dotychczas wydane opowiastki z ciekawym rodzeństwem, a także zupełnie nowe historie oraz strony z zadaniami dla dzieci.
Książka napisana jest językiem bardzo przyjaznym młodemu czytelnikowi (nawet 2-letniemu). Nie znajdziemy tu długich, złożonych zdań i trudnych wyrazów. Mamy natomiast jasne komunikaty, prosty przekaz i tematy, które z pewnością dotyczą (czyli zainteresują) kilkulatka.


Jak czytamy w książce Franek jest mały i nie wszystko jeszcze umie. Na szczęście ma starszą siostrę Basię. To ona pokazuje mu świat. Razem poznają zwierzęta, kolory, liczby i pojazdy. Przeżywają złe i dobre humory, przygody z zasypianiem, ubieraniem i jedzeniem. To znakomity punkt wyjściowy, który Zofia Sanecka wykorzystuje do przedstawienia edukacyjnych treści, w których dzieciaki odnajdą swój świat, który już znają i który poznają z pomocą kolejnych stron Wielkiej księgi.

Dwie rzeczy niezbyt podobają mi się w Wielkiej księdze Basi i Franka. Przede wszystkim (i to zarzut w stronę wydawcy) zdecydowanie brakuje mi w tym wydaniu twardej oprawy (i być może również grubszego papieru wewnątrz). Okładka jest kartonowa, ale w towarzystwie młodszego czytelnika takie rozwiązanie nie sprawdza się zbyt długo - tym bardziej, że jest to dłuższa lektura (160 stron) na wiele wspólnych czytań.

Po drugie, ale to już bardziej rzecz gustu, niezbyt podobają mi się rysunki Marianny Oklejak. Dziś już ja również nie wyobrażam sobie Basi narysowanej inaczej, w innej kresce. Nie zmienia to jednak faktu, że taka stylistyka nie jest wg mnie zbyt atrakcyjna i w duecie autor - ilustrator większe zasługi dla wartości książki (i serii w ogóle) przypisałbym zdecydowanie Zofii Staneckiej.

Mimo tych dwóch drobnych uwag (jednej merytorycznej do wydawcy, drugiej nieco w stylu "kręcenia nosem") polecam oczywiście Wielką księgę Basi i Franka rodzicom i ich pociechom - książka świetnie sprawdza się we wspólnym czytaniu!

Wielką księgę Basi i Franka możecie zamówić, korzystając z promocyjnej oferty na stronie wydawcy -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz