REKLAMA

piątek, 14 listopada 2014

RECENZJA: Anaruk i inne opowiadania

ANARUK i inne opowiadania
Alina i Czesław Centkiewiczowie
cena: 19,90 zł
wyd. Nasza Księgarnia


Wypada i trzeba zaznaczyć, iż książka została napisana kilkadziesiąt lat temu. Dziś wydana (a właściwie wznowiona) przez Naszą Księgarnię (jak zaznacza wydawnictwo z okazji 110 urodzin autora) jest publikacją świadczącą o jej literackiej, reporterskiej i merytorycznej wartości. Choć nie tylko, bo obecnie książka Czesława Centkiewicza i Aliny Centkiewicz wydaje się też literaturą faktu, obrazem czasów, które już bezpowrotnie minęły, fotografią na której odnajdziemy nieistniejący już świat. A przez to staje się lekturą jeszcze bardziej wartościową.


Anaruk to główny bohater opowieści pary polskich podróżników, eskimoski nastolatek, który wchodzi w dojrzałe życie i przeżywa ciekawe przygody - z naszej perspektywy zapewne jeszcze bardziej niezwykłe, a czasami dziwne. Wraz z autorami poznajemy go w momentach przełomowych, inicjacyjnych, ale również przy błahostkach dnia codziennego, który wyglądał wówczas zdecydowanie inaczej niż zwykły dzień Europejczyków (oczywiście zanim Grenlandia stała się częścią "globalnej wioski"). Choćby już z tego powodu, książka jest ciekawa i bogata merytorycznie. Autorzy w interesujący i czytelny sposób opowiadają nam o tym wszystkim, co sami mogli przeżyć podczas wielu niezwykłych podróży. Edukują nas w nienachalny, przyjemny sposób.


Momentami po używanym słownictwie można zorientować się, że książka powstała sporo czasu temu. Uważam jednak, że nie stanowi to żadnej przeszkody w lekturze, zaznaczając jedynie jeszcze bardziej fakt, o którym pisałem na początku - dziś Anaruk ma w sobie pewną sentymentalną wartość.


Książkę możecie kupić na internetowej stronie wydawcy -> KLIK!
Również w postaci ebooka - KLIK! Zaś samo opowiadanie Anaruk w zapisie audiobook -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz