REKLAMA

wtorek, 19 sierpnia 2014

RECENZJA - Szaolin Panda

Szaolin Panda
ilość graczy: 3 - 5 osób
wiek graczy: 8 - 108 lat
wyd. Egmont
cena: 39,90 zł


Pierwsze, co rzuca się w oczy, to niezbyt wielkie pudełko, w które zapakowana jest gra. Wydaje się to jednak rozwiązaniem jak najbardziej uzasadnionym. Producenci gier przyzwyczaili nas często do opakowań "szytych ponad miarę", ale format 13,5 x 13,5 cm jest w tym wypadku zdecydowanie wystarczający. Szaolin Panda jest bowiem grą karcianą, a w jej skład wchodzi 50 kart szaolin, 10 kart punktacji oraz po 26 białych i czarnych żetonów. 


Pakowanie zawartości do większego pudełka byłoby więc tylko próbą sprzedania klientom złudnie "większego" towaru. Co więcej, mniejsze opakowanie z pewnością w jakiś sposób obniża przecież cenę produkcji (a więc pośrednio i sprzedaży), a niewielki rozmiar pudełka może okazać się bardzo praktyczny jeśli będziemy chcieli zabrać ze sobą grę np. do parku lub zapakować w dłuższą padróż.

 

Gra dedykowana jest dla graczy od 8 roku życia (3-5 osób), ale moim zdaniem mogą w nią grać również młodsi (o rok lub dwa) gracze. Być może nie będą oni od razu potrafili wykorzystać strategicznych elementów rozgrywki, ale tym bardziej uczestnictwo w grze może okazać się w takim przypadku pouczające i rozwojowe. Szaolin Panda opiera się na stosunkowo prostych zasadach - gracze otrzymują karty adeptów sztuk walki, którzy przypisaną mają swoją bojową wartość. Analogicznie do zasad Wojny w tradycyjnych kartach, zwycięża ten, kto ma największy współczynnik. Tyle, że o wyborze wojownika nie decyduje losowa kolejność, a nasza strategia. Natomiast wygrana w bitwie nie zawsze okazuje się opłacalna, gdyż nagrodą w każdej kolejce są różne ilości białych lub czarnych żetonów. Czasami warto więc poświęcić swojego wojownika, aby nie otrzymać zbyt wielu żetonów jednego koloru. Naszym zadaniem, dającym wygraną, jest bowiem osiągnięcie równowagi pomiędzy siłami ping i pang, czyli zebranie równej ilości czarnych i białych żetonów.


Gra nie ma skomplikowanych zasad, ale jest dynamiczna i wciągająca. Wygrana w większej mierze zależy od naszej strategii niż rozdania kart - dzięki temu jest nieprzewidywalna i ciekawa. O zwycięstwie decyduje dobre planowanie swoich zagrań, obserwacja poczynań rywali i umiejętność zaryzykowania we właściwym momencie. Jedna rozgrywka trwa około 30 minut i zapewnia sporo taktycznego myślenia oraz ciągłą interakcję z innymi graczami.

Na koniec ciekawostka (głównie dla miłośników komiksu): na kartach gry wykorzystano 50 ilustracji, wykonanych przez Sławomira Kiełbusa, polskiego rysownika, znanego dotychczas głównie z tworzenia komiksów.

Grę możecie kupić w internetowym sklepie wyd. Egmont -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz