REKLAMA

niedziela, 24 sierpnia 2014

RECENZJA - Skrzynia Piratów

PODWODNE MIASTO - SKRZYNIA PIRATÓW
Liliana Fabisińska
wyd. Egmont
cena: 24,99 zł


Skrzynia Piratów Liliany Fabisińskiej to świetna książka na wakacje - w podróż na odległy, cichy zakątek, gdzie znajdziemy czas i spokój,by zagłębić się w lekturę. Właściwie jeszcze lepsze byłyby ferie, gdy pogoda za oknem nie zawsze sprzyja wypoczynkowi i spacerom. Równie dobry byłby w zasadzie jesienny wieczór po szkole, gdy za oknem smuta i deszcz... Chyba Skrzynia Piratów sprawdzi się dobrze w każdym czasie, chyba nawet na pewno, bo to po prostu dobra, ciekawa lektura.


Opowieść rozpoczyna się w Warszawie, gdzie dwoje nastolatków - Róża i Benek - wiodą zwykłe życie, pełne oczywiście problemów, tajemnic, ekscytacji i codziennych przeżyć, ale zwykłe, normalne i jak najbardziej rzeczywiste. Choć już na początku autorka rzuca swym bohaterom wyzwanie, jakim jest przeprowadzka do malutkiej nadmorskiej miejscowości (gdzie np. nie ma dostępu do internetu, a czasami przez tydzień brak prądu!) to jednak przez kilkadziesiąt stron uczestniczymy w tej normalności i poznajemy sympatyczne rodzeństwo.

Do czasu, gdy nagle główna bohaterka słyszy bicie dzwonów, którego nie słyszy nikt inny! To oczywiście początek niezwykłych wydarzeń i fantastycznych przygód (łącznie z podróżą w czasie), opisanych ciekawym, żywym językiem autorki, któremu nie brakuje ciągłych drobnych nawiązań do aktualnych spraw nastolatków, jak również humoru. Ot choćby wówczas, gdy Róża podejrzewa swego dziadka o przyjmowanie narkotyków :)

Świetnie poprowadzona fabuła pozwala czytelnikom utożsamić się z bohaterami. Poznajemy przecież Benka i Różę jako zupełnie przeciętnych młodych ludzi, w których życiu następują właśnie spore zmiany, ale są one jak najbardziej realne. Wciągnięciu czytelnika w opisany świat pomaga również narracja prowadzona przez Różę, to z jej pierwszosobowej perspektywy uczestniczymy w wydarzeniach, przedstawionych na kartach książki.

Brakuje mi w tym wydaniu nieco więcej ilustracji. Szczególne zastrzeżenia mam również do niezbyt dobrej okładki, która mnie do lektury nie zachęcała. Z pewnością na naszym plastycznym rynku znalazłoby się wielu ilustratorów, którzy wykorzystaliby bogactwo treści Skrzyni Piratów do stworzenia ciekawszej grafiki, bardziej oddającej klimat przygód Róży i Benka. Tym bardziej wszyscy, którzy zaczną lekturę książki (choćby jeszcze w któryś pogodny wakacyjny dzień) będą mile zaskoczeni.

Książkę możecie kupić w internetowym sklepie wydawnictwa Egmont -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz