REKLAMA

wtorek, 12 sierpnia 2014

RECENZJA - MUMINKI tom 1

MUMINKI
Małe Trolle i duża powódź

Tove Jansson
wyd. Nasza Księgarnia
cena: 19,90 zł

O Muminkach słyszało już kilka pokoleń czytelników. Mało tego - na Muminkach wychowało się kilka pokoleń czytelników na całym świecie! Dziś jest to tytuł funkcjonujący w różnych mediach, będący również częścią szeroko rozumianej popkultury.

Nasza Księgarnia na początku wakacji wznowiła oryginalne opowiadania Tove Jansson, podając do rąk czytelników 9 tomów w jednolitej szacie graficznej.
Warto zatrzymać się choćby chwilę na sposobie wydania książeczek, bo w swej prostocie jest ona bardzo trafna, skromna i elegancka jednocześnie. I sama oprawa w tym przypadku robi dla wydawcy fantastyczną pracę, bo produkt bardzo często w dzisiejszych czasach sprzedaje właśnie opakowanie. Cieszy fakt, że chyba coraz rzadziej oparte tylko na krzyczących barwach, a częściej odwołujące się do wysublimowanej formy i pomysłu. I tak jest w tym przypadku - książki formatu A5 w twardej oprawie, imitującej zeszytowe wydanie sprzed lat, nie biją bielą papieru po oczach i świetnie prezentują oryginalne czarno-białe rysunki Tove Jansson.


Ale wracając do meritum... Muminki zachwycą Wasze dzieci. Tak myślę, bo na każdej stronie są bogate w postacie, wydarzenia i scenerie, wypływające z niesamowitej wyobraźni autorki. Przyznam, że kiedyś Muminki po prostu mi się podobały, po prostu dobrze mi się je czytało i oglądało. Dziś jako rodzic i autor, widzę dlaczego, widzę tę niezliczoną ilość pędzących wydarzeń i fantastycznych bohaterów, która nie pozwala nudzić się młodemu odbiorcy. Dziś pewne pomysły wywołują u mnie wręcz zdziwienie, bo biorą się znikąd, nagle, znów i "nie na miejscu". Ale dla dzieciaków jest to naturalny, niczym nieskrępowany świat wyobraźni, który pędzi, rozwija się i zmienia ze strony na stronę, ze sceny na scenę.

Pierwszy tom, zatytułowany Małe Trolle i wielka powódź, opowiada o przygodach Muminka i Mamy Muminka, którzy wyruszają na poszukiwania zaginionego Tatusia i muszą stawić czoła m.in. wielkiej wodzie, niszczącej na swej drodze całe miasteczka. W trakcie wędrówki poznają wiele ciekawych postaci, które dołączają do nich i wspólnie odwiedzają niemal magiczne miejsca.


Zostałem skutecznie zachęcony lekturą pierwszego tomu, aby skompletować całą edycję Muminków. Być może niebawem, bo jest ku temu dobra promocyjna okazja na stronie wydawnictwa -> KLIK!

Jeśli chcecie kupić opisywaną książkę, kliknijcie TUTAJ, a po pozostałe tomy TUTAJ.

Obiorców lubiacych audiobooki zainteresować powinna natomiast edycja w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego -> KLIK!

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz