REKLAMA

sobota, 9 sierpnia 2014

RECENZJA - GUCEK i ROCH

GUCEK i ROCH
Klasyka Polskiego Komiksu
Janusz Christa
wyd. Egmont
cena: 39,99 zł


Gucek i Roch to album zbierający dwie komiksowe opowieści, autorstwa Janusza Christy, Mistrza polskiego komiksu, twórcy takich tytułów jak Kajtek i Koko oraz Kajko i Kokosz. Tajemniczy Rejs i Kurs na półwysep Jork powstały 36 lat temu dla magazynu Relax, a dekadę później ukazały się w dwóch niezależnych tomach pod takimi właśnie tytułami.


W czerwcu bieżącego roku wydawnictwo Egmont dość niespodziewanie opublikowało zbiorcze wydanie w twardej oprawie, przynosząc radość zarówno młodszym, jak i straszym czytelnikom historii z dymkami. Tym samym dopełniając kolekcję wnowień komiksów Christy, wydanych w kolekcji Klasyka Polskiego Komiksu.


Przygody tytułowych bohaterów mimo upływu lat czyta się nad wyraz dobrze. Przedstawione opowieści są mieszanką różnych gatunków, które nie pozwalają nudzić się odbiorcom przy lekturze. Sprzyja temu wartko i pomysłowo prowadzona akcja. Formalnie komiks na pewno się zestarzał - brak tu laptopów, komórek i internetu - ale sposób prowadzenia opowieści mimo upływu kilkudziesięciu już lat nadal jest atrakcyjny dla czytelnika i zdecydowanie przystaje do aktualnych czasów.


Gucek i Roch w Tajemniczym Rejsie nieco przypadkowo wplątują się w międzynarodową intrygę i wyruszają na misję ratunkową, by pomóc porwanemu profesorowi Mixturowi. Niesamowite przygody i dynamiczne zwroty akcji, podparte bogatą różnorodnością scenerii (Gdańsk, Lizbona, puszcza amazońska) korespondują z fantastycznym wynalazkiem uwięzionego naukowca.

W drugiej opowieści zatytułowanej Kurs na półwysep Jork, akcja nie zwalnia tempa, pomysłowość autora daje o sobie znać na każdej stronie, a Gucek i Roch zostają rozdzieleni, by dać dowód swojej przyjaźni. Christa tym razem przedstawia perypetie uprowadzonego statku Wodołaz, który piraci planują wykorzystać do przemytu narkotyków. Ponownie otrzymujemy mix gatunku, poczynając od przygody, przez kryminał, a na sensacji kończąc.

W obu historiach Janusz Christa zastosował zdecydowanie bardziej realistyczną kreskę niż czynił to choćby w przygodach Kajtka i Koka. Próba ta wypadła bardzo pozytywnie. Co więcej, na przestrzeni obu albumów widać, że autor czuł się w takiej stylistyce coraz pewniej i zachowują charakterystyczną kreskę coraz wierniej oddawał realizm postaci.

Album możecie kupić w salonach Empik, ale również w internetowych księgarniach lub na stronie wydawnictwa Egmont -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz