REKLAMA

wtorek, 24 czerwca 2014

RECENZJA - Thorgal Louve tom 4

THORGAL Louve tom 4 - Crow
scenariusz: Yann
rysunki: Roman Surżenko
wyd. Egmont Polska
cena: 22.99 zł

Crow to czwarty tom przygód Louve, dzielnej córki czarnowłosego wikinga. Czytelnicy, którzy zetknęli się z serią po dłuższej przerwie (pierwszy album Thorgala powstał niemal 40 lat temu!) mogą być nieco zdezorientowani niską numeracją tego wydania. Warto więc przypomnieć, że od kilku lat trwa rozbudowa świata Thorgala i obecnie ukazują się aż 4 serie opowiadające o przygodach czarnowłsego bohatera i jego rodziny. Wszystkie z nich prezentowane są pod szyldem THORGAL, znanego od początku wydawniczej historii komiksu, natomiast rozróżniają je podtytuły: Louve (obecnie 4 albumy), Młodzieńcze lata (2 albumy) oraz Kriss de Valnor (4 albumy). Całość oferty uzupełnia oczywiście główna seria Thorgal, która liczy sobie już 34 wydane tomy. O ile jej rysowaniem zajmuje się ciągle Grzegorz Rosiński, o tyle tworzenie nowych serii pokrewnych powierzono już innym twórcom (pod okiem mistrza).


Stroną graficzną Louve zajmuje się Roman Surżenko, który dotychczas jako jedyny przełamał "okładkowy monopol" Grzegorza Rosińskiego i stworzył obraz, wykorzystany jako okładka drugiego tomu Louve (okładki pozostałych albumów wszystkich serii o Thorgalu wykonał Rosiński).

Czwarty album Louve jest bogaty w treść i wydarzenia, zgrabnie miesza różne gatunki (od fantasy, przez przygodę, a kończąc na elementach obyczajowych), co w efekcie daje interesującą opowieść. Co ciekawe, wydaje się, że historie opowiadane w seriach pobocznych zaczynają górować nad scenariuszami ostatnich albumów głównego cyklu.
Crow wprowadza do fabuły nowe wątki i nowe postacie, ale odwółuje się również do wydarzeń przedstawionych we wcześniejszych (nawet początkowych) albumach głównej serii. Jednocześnie Yann (scenarzysta) dość mocno skupia się na relacji Louve z Aaricią. Córka Thorgala przeżywa czas buntu, czuje się nierozumiana przez matkę, opuszczona przez ojca, znienawidzona przez środowisko, w którym się wychowuje. Postanawia więc uciec do lasu, gdzie dzięki umiejętności rozmowy ze zwierzętami odnajduje bratnie istoty. Szybko okazuje się jednak, że nowe miejsce wcale nie jest bardziej przyjazne, a na małą Louve czekają inne niebezpieczeństwa.


Komiks został wydany w miękkiej i twardej okładce - obie wersje do kupienia m.in. w internetowym sklepie wydawnictwa Egmont -> KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz