REKLAMA

czwartek, 3 kwietnia 2014

RECENZJA - ULA i URWISY

ULA i URWISY
Dzieciństwo jest super!

tekst: Katarzyna Majgier
ilustracje: Kasia Kołodziej
wyd. Nasza Księgarnia
cena: 15,90 zł

Tytułowa bohaterka książki to mała, czasami niesforna, a zawsze ciekawska dziewczynka. Mała również jak na swój wiek, co bywa pretekstem do różnych przemyśleń i sytuacji, przedstawionych w książce. Najczęściej zabawnych. Ula i urwisy nie są jakimś humorystycznym fajerwerkiem, ale spotkamy tu mądre zabawne treści, choćby takie jak dialog mamy z Ulą podczas obiadu:

- Jedz, taka byłaś głodna.

- Wcale nie byłam głodna. Tylko nie mogłam się doczekać obiadu.

Przykład zabawny sam w sobie, ale w kontekście wcześniejszych przemyśleń głównej bohaterki z uśmiechem i w przewrotny sposób ukazuje schematyzm dorosłego myślenia.


Narracja Katarzyny Majgier przypomina mi sposób opowiadania, którym posługiwał się Rene Goscinny w Mikołajku. Zarzutu z tego czynił nie będę, bo z pewnością wielu czytelników uzna to za zaletę książki.

Warto zwrócić również uwagę na fajne, lekkie ilustracje Kasi Kołodziej. Mimo, że czarno-białe to jednak kolorowe :) Trafnie ilustrują treść, ale równie często ją rozwijają, co dla dzieciaków bez wątpienia jest dodatkową atrakcją. Podobnie jak formalny zabieg autorki tekstu - podział na krótkie kilkustronicowe rozdziały uprzyjemnia dzieciakom lekturę, które często kolejne przeczytane części tekstu traktują jak zdobyte trofea.

Książeczkę możecie kupić np. TUTAJ!

1 komentarz: