REKLAMA

środa, 30 kwietnia 2014

RECENZJA - Pasażer nie z tej ziemi

PASAŻER NIE Z TEJ ZIEMI
Podróż z Kornelem Makuszyńskim

tekst: Kalina Jerzykowska
ilustracje: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo Literatura
cena: 24,90 zł


Pasażer nie z tej ziemi to nowa książka Kaliny Jerzykowskiej, wydana przez Wydawnictwo Literatura. Autorka postawiła przed sobą dość trudne zadanie, przybliżenia sylwetki i twórczości Kornela Makuszyńskiego młodym czytelnikom. Zadanie trudne, bo z jednej strony łatwo przy takim założeniu znudzić odbiorcę. Z drugiej, niezbyt prosto o jego realizację, posługując się literacką fikcją.


Kalina Jerzykowska unika jednak długich opisów (często przecież nużących dzieci i nastolatków) i skutecznie ucieka od podręcznikowego języka. Umiejętnie jednak mnoży fakty i ciekawostki z życia Makuszyńskiego, wpisując je w dialog głównego bohatera z tajemniczą postacią w cylindrze. Korzystając z atrakcyjnych dla młodych odbiorców scenografii, które są jednocześnie wyjęte z ich realnych doświadczeń i pobudzają wyobraźnię, autorka miejscem akcji czyni m.in. nocną podróż autokarem. To właśnie w takich okolicznościach do niezbyt zadowolonego Michała przysiada się dziwny starszy jegomość. Rozmowa tych dwóch postaci jest w pewnym sensie wymianą doświadczeń i swego rodzaju żonglerką miejscem i czasem akcji - opowieści z życia "gapowicza", przenikają się z problemami Michała, by za moment niepostrzeżenie przenieść akcję w teraźniejszość i do wnętrza autokaru.


Świetnie rozwija się druga linia fabularna opowieści, która w pewnym sensie początkowo umiejscowiona jest w tle pogawędek chłopca z tajemniczym pasażerem. Jednak w miarę upływu czasu i podróży staje się coraz ciekawsza i nabiera większego znaczenia, by ostatecznie stać się kulminacyjnym punktem opowieści. W ten sposób nie tylko Michał i jego towarzysz odbywają wycieczkę Szlakiem Makuszyńskiego. Czytelnik niepostrzeżenie dosiada się na miejsce trzeciego pasażera tej edukacyjnej wyprawy.
Jako autor pracy magisterskiej Parakomiksowa twórczość Kornela Makuszyńskiego, z małym zawstydzeniem muszę przyznać, że i ja podczas lektury Pasażera... dowiedziałem się o Makuszyńskim kilku nowinek. Niech świadczy to o merytorycznej wartości książki Kaliny Jerzykowskiej.

To kolejna książka zilustrowana przez Katarzynę Kołodziej (na naszej stronie pisaliśmy między innymi o Uli i Urwisach z rysunkami tej artystki - KLIK!) i po raz kolejny bardzo udanie. Szczególne wrażenie robi jednak kolorowa okładka, która bez wątpienia zachęci wielu młodych (i nie tylko młodych) czytelników do sięgnięcia po tę pozycję.

Na koniec warto zwrócić uwagę na cenę - 24,90 zł za niemal 120-stronicową książkę w twardej oprawie to naprawdę atrakcyjna kwota. Tym bardziej, jeśli uwzględnimy rabat, który oferuje większość internetowych księgarni - np. TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz